Key features:
- 70-inch 4K UHD display for an immersive viewing experience
- Frameless design for a sleek and modern look
- Tivo smart TV functionality for easy access to streaming services and live TV channels
- High-quality picture with vibrant colors and sharp details
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
More Information
Screen Type LED
Manufacturer Sharp
Model Number 4T-C70GK4245KB
Colour Group Black
Product Range 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions
Width 155.6 cm
Height 95.2 cm
Product Dimensions 95.2cm x 155.6cm x 27.4cm
Key Feature 4 Frameless Design
Key Feature 3 Compatible with streaming apps
Key Feature 2 TiVo Smart TV
Key Feature 1 Freely
Product Type TV
Product Category Group CE
Operating System TIVO
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes 400 x 300
Warranty Information consumer to keep receipt
Wi-Fi Yes
Wireless LAN Yes
Shipping Height 104.7 cm
Shipping Weight 27.3 kg
Shipping Width 170.5 cm
Speakers 2 X 10W, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4
Smart TV Yes
Shipping Depth 16 cm
Screen Technology 4KUHD
Screen Size 70 in
Standard Refresh Rate 60Hz
Digital Tuner Yes
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Colour Black
Headphone Yes
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
HDMI Yes
HDMI Version 3x HDMI 2.1 (4K @ 60 Hz)
Features Freely, TiVo Smart TV, Compatible with streaming apps, Frameless Design,
Energy Efficiency Class E
Weight (Approximate) 19.8 kg
Depth (cm) 27.4 cm
Sharp 4T-C70GK4245KB 70" 4K UHD Frameless Tivo Smart TV